Previous Next

Tabor preživetja v naravi Lepena 2018

Natisni

 Od 18.6. do 22.6. 2018 je bil v Lepeni ob sotočju Lepenjice in Soče 9. tabor preživetja v naravi za krške srednješolce. Na prostoru taborniškega rodu Tolminskih puntarjev smo letos postavili  tabor prvič in tako spoznali še dolino Lepene, del krnskega pogorja in zgornji del soške doliine. 

 

Galerija slik


Kaj smo delali v taboru

PONEDELJEK

18.6.2018

  1. ODHOD: 6.00 izpred šole
  2. Postanek na Vršiču – sprehod od Erjavčeve koče do Poštarskega doma, z manjšo skupino vzpon na Mojstrovko
  3. Ogled muzeja TNP – Dom Trenta

TABORNI RED IN PRAVILA:

– skupine – dnevne naloge Razdelitev posode in pribora Kuhinja - kosilo: skupina 1 Kuhinja – večerja: skupina 2 Kurjači: skupina 3 Čiščenje sanitarij: skupina 4 Kronika: PETER ANDREJAŠ, G2A; TADEJ FURLAN, R2A POMEMBNO!!! Skupina, ki je določena za kuhanje, se v kuhinji javi 2 uri pred obrokom (kosilo bo predvidoma ob 14.uri, večerja pa ob 19.uri) ne glede na dejavnosti, v katere so morda razporejeni. Odpadke ločujemo v za to pripravljene vreče, biološke odpadke kompostiramo (Adica, Alenka, Veronika).

KOSILO – PERESNIKI Z GOVEJIM MLETIM MESOM + SOLATA Sestavine: olje, 16 čebul, 20 strokov česna, 7 kg mletega mesa, 8 kg narezanega paradižnika 7 kg peresnikov, začimbe 3 kg paradižnikov + 3 kg kumaric + 3 kg čebule za solato Čebulo in česen olupimo in drobno sesekljamo. Na kuhalnik pristavimo večji lonec z ustrezno količino vode za kuhanje testenin. Tik preden voda zavre, jo solimo, nato pa v krop stresemo peresnike. Kuhamo jih toliko časa, kot je označeno na embalaži. Kuhane peresnike stresemo v cedilo in dobro odcedimo. Takoj, ko na kuhalnik pristavimo lonec z vodo za kuhanje testenin, se lotimo priprave omake. V ponvi segrejemo malo olja, na katerem med mešanjem pražimo čebulo in suhe začimbe toliko časa, da se čebula zmehča. Dodamo česen in sveži timijan ter rahlo začinimo s poprom in soljo. Vse skupaj pražimo samo še toliko časa, da česen zadiši. Vsebino iz ponve pretresemo na krožnik. Ponev obrišemo s kuhinjsko brisačko in ponovno pristavimo na kuhalnik. Dodamo še malo olja in ko se segreje, v ponev stresemo mleto meso. Med občasnim mešanjem ga na visokem ognju pražimo toliko časa, da se koščki hrustljavo zapečejo iz vseh strani. V ponev dodamo prepraženo čebulo z začimbami, paradižnike iz pločevinke, nasekljano svežo baziliko in sladkor. Vse skupaj dobro premešamo in na nizkem ognju počasi zavremo. Ko zavre, znižamo temperaturo in odkrito kuhamo še 15 minut. Omako poskusimo in po želji dodatno začinimo s poprom in soljo. Dodamo odcejene peresnike in vse skupaj dobro premešamo. Pripravljene testenine razporedimo po krožnikih.

POSTAVLJANJE TABORA

  1. ORIENTACIJA – SOČA 1 peka palačink – spremljevalci
  2. Domoljubna delavnica: Življenje in filozofija Klementa Juga
  3. RAZREDNA ŠPORTNA TEKMA – TEKMA v ODBOJKI
  • Ekipi 6 igralcev
  • Zapisnikarji: /
  • Sodnika: Matic, Matej
  • Vse razredne tekme si ogledajo vsi.

Rezultat: G2A: R2A = 2:1

4. Večerja – čevapčiči (420+ :), kruh, sveža narezana zelenjava: paradižnik, paprika in mlada čebula

5. Taborni ogenj in branje kronike

  • Čas za odhod v šotore: 22.30
  • Čiščenje sanitarij: 22.30

TOREK

19.6.2018

Dnevne zadolžitve: jutranje pospravljanje in ocenjevanje šotorov – Veronika, Adica + 2 naključno izbrana dijaka dviganje zastave osebnost ponedeljka petje himne - vsi zajtrk – skupina 5 kosilo – skupina 6 večerja– skupina 7 kurjači – skupina 8 čiščenje sanitarij – skupina 9 Kronika: IRVIN GABRIČ, MAGDALENA KUHAR

ZAJTRK – skupina 5 (samopostrežno – kosmiči, čokolino, kakav, namazi, salame, kruh, sadje)

ORIENTACIJA ŠUNIKOV GAJ – Alenka, Matej

KOLESARJENJE – do planine V Plazeh – Matej

Kovaška delavnica – 1 dijak na skupino– Klemen, Matic- izdelek Umetniška delavnica – 1 dijak na skupino – Adica - izdelek Lesarska delavnica– 1 dijak na skupino – Janez Detekcija materialov pod zemljo – 1 dijak na skupino (tisti, ki namerava na turo na Veliki Šmohor – brezpotje nad Krnskim jezerom) – Matjaž Geografska delavnica – 1 dijak na skupino – Veronika

KOSILO: BOGRAČ + KRUH + SVEŽA ZELENJAVA– skupina 6 Sestavine: 12 čebul, 20 strokov česna, 6 kg govedine, 6 kg svinjine, 8 l pasiranega paradižnika 3 kg paradižnik + 3 kg čebule Čebulo in česen olupimo in sesekljamo. V večjo posodo damo olje in čebulo. Dodamo ščepec soli in občasno premešamo, da se čebula ne prime dna posode. Meso dodamo v posodo v času, ko čebula razpade in preden dobi rumenkasto barvo. Vse skupaj mešamo in pazimo, da se meso s čebulo enakomerno zapeče. Dodamo česen, ponovno dobro premešamo in vse skupaj zalijemo z vinom. Ponovno premešamo in zalijemo s toliko vode, da so vse sestavine dobro prekrite. V posodo stresemo še poper, sol, lovor, timijan, baziliko, paradižnikovo mezgo in vse skupaj dobro premešamo. Kuhamo brez pokrova na zmernem ognju 50 minut. Olupimo krompir, operemo ga in zrežemo na kocke. Krompir dodamo v posodo z bogračem in kuhamo še 20 minut. Kuhan bograč serviramo s kruhom in solato. Paradižnike in čebulo narežemo ter začinimo s poprom, soljo, oljem in kisom. Postrežemo kot svežo prilogo.

ZA 5 DIJAKOV POSEBEJ SKUHAMO GOLAŽ Z GOVEJIM MESOM.

Nadaljevanje dela v delavnicah

  • Domoljubna delavnica - Alenka
  • Kovaška delavnica - Klemen
  • Detektorska delavnica - Matjaž
  • Lesarska delavnica - Janez
  • Umetniška delavnica - Adica
  • Geografska delavnica - Veronika

ŠPORTNA RAZREDNA TEKMA – NOGOMET - 6 igralcev, zapisnikarji: razreda, sodnik: Matic

Rezultat: G2A:R2A= 6:2

VEČERJA – RIŽOTA S PIŠČANCEM IN SOLATA Sestavine: 16 čebul, 20 strokov česna, 5 kg rdeče paprike, 8 kg piščančjih prsi, 7 kg riža, piščančja juha (jušno osnovo skuhamo že zjutraj iz piščanca in jušne zelenjave) 2 kg paradižnika, 2 kg paprike Meso operemo (osušimo) in narežemo na za grižljaj velike koščke, ki jih posolimo in popopramo. Čebulo in česen olupimo in na drobno nasekljamo. Papriko operemo, prerežemo na pol, ji odstranimo pecelj in semena ter jo na drobno narežemo. V kozico vlijemo jušno osnovo, jo zavremo in odstavimo. V največji posodi na zmerni temperaturi segrejemo olje. Dodamo čebulo in česen, ki ju med mešanjem pražimo 5 minut, da posteklenita. Dodamo meso in papriko. Med mešanjem pražimo še približno 3 minute, da se meso enakomerno opeče in zakrkne. Dodamo riž, ki ga potresemo s papriko, premešamo in pražimo še 3 minute, da riž malo postekleni. Vse skupaj zalijemo s skodelico jušne osnove in med stalnim mešanjem kuhamo, da skoraj vsa tekočina povre. Nato dodamo novo skodelico jušne osnove. Nadaljujemo z mešanjem. Postopek ponavljamo, dokler ne porabimo vse jušne osnove, riž pa je kuhan, kar traja približno 25 minut. Odstavimo in pokrijemo posodo. Rižoto pustimo počivati 5 minut. Razdelimo jo na krožnike in postrežemo.

Taborni ogenj in branje kronike Čas za odhod v šotore: 22.30 Čiščenje sanitarij: 22.30

SREDA

20.6.2018

Dnevne zadolžitve: jutranje pospravljanje in ocenjevanje šotorov – Veronika, Adica + 2 dijaka dviganje zastave – osebnost torka petje himne - vsi zajtrk – skupina 10 večerja – skupina 8 kurjači – skupina 7 čiščenje sanitarij – skupina 6 Kronika: ANJA SIMIĆ, ANEJ VOVČAK

ZAJTRK – skupina 5 (samopostrežno – kosmiči, čokolino, kakav, namazi, salame, kruh, sadje)

Vzpon na Krnsko jezero – pohod po skupinah (Matej, Matic, Klemen, Alenka)

Pohod po brezpotjih Velikega Šmohorja z uporabo detektorja kovin – Matej, Klemen, Alenka

KOSILO V KOČI OB KRNSKEM JEZERU

VEČERJA – TIPIČNE JEDI SOŠKE DOLINE "Čompe an skuta" je značilna jed doline Soče. Izraz "čompe" je narečno poimenovanje za krompir, kar pomeni, da jed ni nič drugega kot krompir s skuto. Nekoč je bila na mizah Trentarjev in Bovčanov skorajda vsakodnevno, saj skopa zemlja pridelave žitaric in drugih poljščin ni dopuščala. In čeprav je jed povsem preprosta, na prvi pogled skorajda ubožna, vsakega jedca navduši z odličnim okusom. Še zlasti če jo postrežemo z bovško ovčjo skuto.

1 – 2 krompirja na osebo 6 kg ovčje skuta Sveža zelišča – drobnjak, peteršilj, bazilika... Sol, poper Kisla smetana

Priprava: Neolupljen krompir dobro operemo, malo zarežemo in skuhamo v slani vodi. Če je krompir debelejši, ga lahko prerežemo na pol. Kuhan krompir odcedimo in serviramo v skledo. Zraven ponudimo slano skuto (kravjo, kozjo ali ovčjo). Nasvet: V skuto lahko vmešamo malo kisle smetane in sesekljanih svežih zelišč.

Frika – originalni t'minski recept Sestavine – 8 kg krompirja 1.5 kg sira 1 kg slanine

Seveda jo je treba pripraviti na svinjski masti, zaseki, da laže spolzi do želodca. 1. Maščobo odmerimo tako, da smo najprej v smrtnem strahu zaradi morebitne nenadne zamašitve žil. In potem jo dodamo še enkrat toliko. 2. Nato olupimo krompir in ga narežemo na lističe, ga popečemo, da ni ne čips ne pomfri, temveč nekaj vmes. 3. Dodamo tolminski sir, ga raztopimo, povečamo plamen, da v ponvi zakrkne, in to je to. 4. Pojemo še vročo ob velikih količinah kruha, ki ga skrbno namakamo v maščobi, ki ostane v ponvi. Niti potoki katerekoli tekočine vam nato ne bodo mogli do živega, če se boste držali te recepture.

Taborni ogenj in branje kronike

Čas za odhod v šotore: 22.30 Čiščenje sanitarij: 22.30

ČETRTEK

21.6.2018

Dnevne zadolžitve – vodja tabora jutranje pospravljanje in ocenjevanje šotorov –Veronika, Adica dviganje zastave osebnost dneva – izberemo po kosilu petje himne - vsi zajtrk – skupina 4 kosilo – skupina 3 večerja – skupina 2 čiščenje sanitarij – skupina 1 Kronika: GAŠPER ZLOBKO, ALJAŽ MESINGER

ZAJTRK – (samopostrežno – kosmiči, čokolino, kakav, namazi, salame, kruh, sadje)

Plezanje  v plezališču Kal Koritnica

POHOD DO SOŠKIH KORIT – Matej, Alenka, Veronika, Klemen, Matic, Adica

Kovaška delavnica – Klemen, Matic Geografska delavnica - Veronika Umetniška delavnica - Adica

KOSILO – SVINJINA V OMAKI, POLENTA , SVEŽA ZELENJAVA 16 čebul, 12 kg svinjskih zrezkov, 5 kg gob, 5 l mleka, 3 kg polente 3 kg kumaric + 3 kg paradižnika + 2 kg mlade čebule Čebulo olupimo ter narežemo na rezine ali drobno sesekljamo. Šampinjone očistimo z vlažno krpico in zrežemo na lističe. Svinjske zrezke operemo in osušimo s papirnatimi brisačkami. Rahlo jih začinimo s poprom in soljo ter pomokamo na eni strani. V ponvi segrejemo polovico olja, na katerem popečemo zrezke. V ponev jih najprej položimo s pomokano stranjo, pečemo 3 do 4 minute, potem pa obrnemo in zlato rjavo zapečemo še na drugi strani. Popečene zrezke poberemo iz ponve in shranimo na toplem krožniku. V ponev vlijemo preostalo olje in na njem na hitro prepražimo čebulo. V ponev nato dodamo narezane šampinjone. Med mešanjem pražimo 2 do 3 minute, potem pa prilijemo mleko. S kuhalnico dobro postrgamo po dnu, da odlepimo vse koščke, ki so nastali med praženjem. Omako po okusu začinimo s poprom in soljo. V omako dodamo popečeno zrezke, ponev pokrijemo in pustimo, da se meso na nizkem ognju duši 15 minut. Če je omaka pregosta, prilijemo še malo mleka.

ZA 5 DIJAKOV SKUHAMO PIŠČANCA V OMAKI NA PODOBEN NAČIN.

Skupno kopanje

Športna razredna tekma – ROVERČEK Zapisnikarji Sodniki

Večerja – pečen piščanec (Adica, Veronika, Alenka, Matic) + kruh

Taborni ogenj in branje kronike Zaključni večer – vsaka skupina pripravi uprizoritev prizora iz poglavja knjige dr. Klementa Juga

Čas za odhod v šotore: 22.30 Čiščenje sanitarij: 22.30

PETEK

22.6.

Jutranje pospravljanje in ocenjevanje šotorov – Veronika, Adica + 2 dijaka dviganje zastave – osebnost dneva – izbere vodja tabora petje himne - vsi Dnevne zadolžitve: zajtrk – skupina 2 kosilo – skupina 4

čiščenje sanitarij – skupina 5 Kronika: ZALA PRESKAR, GAŠPER GREGOREVČIČ

ZAJTRK – (samopostrežno – kosmiči, čokolino, kakav, namazi, salame, kruh, sadje)

Pospravljanje tabora – vsi

Olimpijske igre LEPENA 2018 – orientacija Soča 2

kviz znanja

Kosilo – roštiljada (klobasice, ražnjiči, pleskavice, pečena zelenjava, piščančje/puranje hrenovke), kruh Masterchef ekipa

Branje zadnje kronike

Odhod iz tabora po kosilu

DEJAVNOSTI „ZA TOČKE“

– vse orientacije (merimo čas in opravljene naloge, pri hitrostni orientaciji samo čas) – izdelki (za skupino) iz umetniške, lesarske in kovaške delavnice – dodatna točka, če je član njihove skupine izbran za osebnost dneva – opravljene dnevne naloge (kuhanje, kurjači, čiščenje sanitarij) – domoljubna delavnica – udeležba na olimpijadi – udeležba na kvizu znanja – pravilno rešena dnevna uganka – pravilno rešena taborna križanka – smiselna in doživeto predstavljena obnova poglavja iz knjige dr. Klementa Juga

5 minut za kratko predstavitev poglavja v kakršnikoli obliki: predstavitev, skeč, pantomima, ples, ... :) Ocenjujemo smiselnost vsebine ter doživetost predstavitve.

Lokacija

Prostor za taborjenje Roda puntarjev pri vasi Soča, dostop je po brvi z glavne ceste Bovec - Trenta oziroma po makadamski cesti z mostu pri sotočju Lepenjice in Soče (na sliki desno spodaj) po makadamski cesti.

Dijaki pridejo v tabor peš čez brv.

Vsebine in aktivnosti na interaktivni karti

Karto lahko odprete s programom Google Earth ali z mobilno aplikacijo.

Prenesemo aplikacijo

Nato pa shranimo kalibrirane karte območja (*.kmz,...), ki jih lahko odprete z aplikacijo. 

Orientacijski pohod in tek okoli tabora (Soča I in Soča II)

  •  merjenje časa skupinam (karte as kontrolnimi točkami bodo udeleženci prejeli na štartu)

Karta Soča I (klikni na karto za progo): 

Karta Soča II (klikni na karto za progo):

Orientacijski pohod Lepena skozi Šunikov gaj

S tabornega prostora dijaki pričnejo pohod pri jeklenici čez Sočo v bližini kampa Klin, mimo zapornice in desno po makadamski cesti, ki jih pripelje do zadnje hiše v zaselku, kjer se spustijo do lese pri brvi pri Lepenjici, nadaljijejo desno ob vodi navzgor po zaraščenem svetu, kjer je tudi slabo vidna pot, do meandra Lepenjice in nato čez vodo na glavno cesto, po kateri pridejo do brvi z informativno tablo, čez brv in nato na spominsko obeležje 100 m višje, nadaljujejo po označeni poti ob vodi navzgor do Šunikovega gaja, zanimivih in skritih tolmunov Lepenjice, v katero se v bližini izliva potok Šunik, ki skriva veliko slapov, a so večinoma vsi zaradi težko dostopnega terena slabo vidni. Pri zadnji brvi se preči Lepenjica, cilj je na parkirišču.  

  • nezahtevno, od tabora po označeni poti do doma dr. Klementa Juga v Lepeni 
  • hoja okoli 1.5 ure

Pohod na Krnsko jezero od doma dr. Klementa Juga

  •  nezahtevno; hoje okoli 2h, 780m vzpona
  •  vzpon na Veliki Šmohor in po brezpotju na Mali Šmohor po poteh soške fronte

Kolesarjenje na planino V Plazeh iz tabora skozi Vrsnik

  • izbirno - ni bilo opravljeno zaradi okvare kolesa spremljevalca :)
  • zahtevno: skupaj 1230 m vzpona; do Vrsnika makadam, nato 800 m vzpona po asfaltni cesti, 300 m vzpona po makadamu, zadnjih 200 m vzpona po poti do planine

Delavnice

  • kovaška (izvaja prof. Klemen Zorko),
  • lesarska (izvajata prof. Čepin),
  • minerska (izvaja posebni gost prof. M. Cerar),
  • naravoslovna (izvaja prof. Kožar),
  • matematična (izvaja prof. Mlakar, težavnost: zelo zahtevno),
  • domoljubna (izvaja prof. Špan)
  • geografska (izvaja prof. Gradišek)
  • strelska (izvaja prof. Kozole)

Kopanje v Soči in spust po gumah

  • neoprenska obleka!

Ogled Malih in Velikih korit Soče

Obisk muzeja Triglavskega narodnega parka v Trenti

Športne in taborniške igre

  • medrazredne igre: nogomet, odbojka in roverček
  • Izdelaj svoj bivak in ga testiraj!

Film in fotografija v naravi

  •  tekmovanje za najboljši filmček in fotografijo 

Kviz

  • o vsem, kar se bomo naučili v taboru

Nagrade

  1. mesto – 5 vstopnic za Bazen Brestanica, sladko presenečenje, 5 kepic sladoleda v Jagodi
  2. mesto – 5 pic v Piceriji Fontana, sladko presenečenje, 5 kepic sladoleda v Jagodi
  3. mesto – sladko presenečenje, 5 kepic sladoleda v Jagodi

Vreme Lepena

Vreme je bilo lepo, sončno s temperaturami do 30 °C, le zadnjo noč so dijaki preživeli v koči zaradi neurja, ki je trajalo celo noč, šotore smo tako pospravili v četrtek popoldne in pričakali prihod prevoza v petek ob 12h. 

Vremenska napoved: Lepena

Cannot get Soča,Slovenia location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.